Joanna Radziwiłł
Dzieci próbują teraz zaadoptować się do sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Sytuacji związanej z ograniczeniami, zamknięciem w określonej przestrzeni , brakiem spotkań i wspólnych zabaw z kolegami i koleżankami.
Nowy sposób życia uaktywnia ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu.
Swobodna zabawa, niekierowana przez dorosłego (!) , to wyjątkowo ważny teren aktywności każdego dziecka. Dziecko , które z natury jest pomysłowe i bardzo potrzebuje zaufania dla swojej aktywności. Zabawa to czas, w którym wyobraźnia jest wspaniale wykorzystywana, bez ograniczeń czasu i przestrzeni. W zabawie dziecko zwiedza świat, podróżując przez wybrane kraje, zamienia się w bohatera, piękną miss lub ulubione zwierzę, ma rodzinę lub nie, buduje bazę, kuchnię, jest częścią gangu, artystką lub znanym piosenkarzem. To czas na wypróbowanie swoich zdolności, wyrażania i wyładowywania dziecięcych emocji, marzeń, podejmowania decyzji i ustalania zasad.
Ustalanie zasad współpracy jest ważne w każdym wieku
Ważne jest, aby rodzic zaproponował np. wyznaczenie czasu zabawy, wyznaczenie przestrzeni oraz sposobu zakończenia. Daje to poczucie bezpieczeństwa i swobody. W porozumieniu z dzieckiem można wykonać „ślad” po zabawie czyli fotografie lub film, aby później wspólnie cieszyć się z pamiątkowego zatrzymania chwili. Można zaproponować wspólne sprzątanie jako finał zabawy. Gdy dziecko bawi się same lub z drugą osobą, lubi mieć wolną przestrzeń na swoim terenie zabawy – dorosły najczęściej lubi mieć spokój i porządek, więc ustalanie zasad jest dobre dla obu stron.
Swobodna zabawa uczy i rozwija
Swobodna zabawa rozwija w dziecku umiejętność organizacji czasu wolnego, samodzielnej aktywności, wiary w swoje możliwości. Jest dla niego naturalną formą poznania siebie, innych, świata oraz zbierania ważnych doświadczeń. Jest równie ważna jak przytulenie.
Zobacz swoje dziecko, usłysz co potrzebuje, nie staraj się je zawłaszczać swoim doświadczeniem. Każde dziecko to osobna, niezależna istota i osobistość.
______________________________
autorka tekstu: Joanna Radziwiłł – psycholog kliniczny, terapeutka, wychowawczyni. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Opiekuńcze Skrzydła oraz właścicielka Pracowni Psychologicznej.
Przekaż 1% podatku na DOM