You are currently viewing Wsparcie dzieci poprzez sztukę jest ważne.

Wsparcie dzieci poprzez sztukę jest ważne.

Gosia Rumian

Formy Arteterapii czy domowe spotkania ze sztuką są dobrą propozycją dla dzieci na czas gdy pozostajemy w domach.

W szczególności wszelkie prace plastyczne, gdyż rysowanie i wyrażanie siebie poprzez rysunek jest naturalną potrzebą dziecka. Zachęcam zatem do rysowania, malowania, tworzenia kolaży, wykonywania nowych przedmiotów z rzeczy używanych a także do tworzenia gier planszowych na bazie rysunków dzieci. Wspaniałe będzie również wspólne rysowanie z rodziną, rozmowy o naszych emocjach, o tym co czujemy, rodzinne snucie planów na czas gdy zakończy się kwarantanna. Przywoływanie dobrych wspomnień, oglądanie wczesnych prac dziecka, które mamy w domu, a także oglądanie albumów ze sztuką, tworzenie zagadek plastycznych. Takie połączenie rozmów i działań rodzinnych na bazie sztuki powoduje zmniejszenie lęków, niepokoju, strachu czyli tych emocji, które mogą pogarszać nasze samopoczucie gdy przebywamy długo w domu.

Prace dzieci pt. „Wiosna” przygotowane podczas kwarantanny.

Internet jest niezwykłą kopalnią pomysłów jak wykorzystać sztukę do wspólnego spędzania czasu, szczególnie teraz w okresie kwarantanny. Możemy poszukać w nim przykładowych zajęć plastycznych oraz zobaczyć wystawy w muzeach na całym świecie i podziwiać dzieła mistrzów. Sztuka ma niebywałe właściwości i bardzo duży wpływ na nas. Uspokaja, relaksuje a zarazem jest edukacyjna i uczy nas poczucia estetyki, a to co ważne dla dzieci – sztuka bawi i cieszy.

Dla dzieci z Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła w tym czasie zaproponowałam projektowanie logo Fundacji, rodzinny konkurs na portret wiosny, zabawę w pocztówki i wyszukiwanie w Internecie obrazów danego malarza i kilka innych pomysłów. Kontaktujemy się zdalnie, motywujemy i dzielimy efektami naszym prac. To działa!

Czytajmy o sztuce dziecku

Dbajmy też oto, by czas spędzić również z dala od komputera. W okresie kwarantanny dzieci przyjmują edukację poprzez Internet, mają lekcje online i kontaktują się z nauczycielami przez komunikatory. Rodzice i opiekunowie również zmuszeni są do pracy zdalnej. Mamy teraz nadmiar działań online, jesteśmy cały czas na łączach.

Dlatego zachęcam do wyznaczenia czasu, w którym wszyscy mieszkańcy domu spotkają się w trybie offline. Książki w tym momencie mogą stać się miłą odmianą od mediów. Są moim ulubionem źródłem pozyskiwania wiedzy, kreacji i inspirują w tworzeniu nowych pomysłów czy warsztatów.

Zatem na czas obecny i na potem polecam książki dla dzieci wprowadzające w szeroki świat sztuki. Do czytania przez rodzica, przez dziecko, a najlepiej do czytania i przeglądania wspólnie. Zapraszam do korzystania z poniższej listy lektur:

Lista polecanych książek o sztuce i ze sztuką:

• Sebastian Cichocki: SZTUKA
  • Seria Dzieci Filozofują : Piękno i Sztuka. Co to takiego?
  • Ewa Jałochowska: Historia sztuki dla dzieci i rodziców .
  • Michales Bird: Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści .Historia sztuki dla dzieci.
  • Dorota Nosowska: Mała historia Sztuki
  • Wyd. Arkady : SZTUKA – Encyklopedia dla dzieci
  • Rossie Dickins: Skarbiec Sztuki
  • David McDickney : Historia obrazów dla dzieci
  • Charlie Ayres: Opowieść o arcydziełach malarstwa
  • Ruth Thomson: Kreatywne zabawy i gry

Mam nadzieję, że jak najszybciej wrócimy do naszych środowych artystycznych spotkań. Gosia Rumian

_______________________

Gosia Rumian – jest arteterapeutką. Pełni również rolę Ambasadorki Fundacji Opiekuńcze Skrzydła. Prowadzi cykliczne zajęcia twórcze i arteterapeutyczne dla dzieci i młodzieży podopiecznych Fundacji. Rozwój umiejętności samodecydowania, umiejętności twórczych, kompozycji, wiedzy z zakresu historii sztuki – to najważniejsze cele zajęć artystycznych prowadzonych przez Gosię.

Twój 1% to 100% rozwoju dziecka. Rozlicz swój PIT online: https://fundacjajoannyradziwill.pl/1-procent-podatku/