Gosia Rumian
Formy Arteterapii czy domowe spotkania ze sztuką są dobrą propozycją dla dzieci na czas gdy pozostajemy w domach.
W szczególności wszelkie prace plastyczne, gdyż rysowanie i wyrażanie siebie poprzez rysunek jest naturalną potrzebą dziecka. Zachęcam zatem do rysowania, malowania, tworzenia kolaży, wykonywania nowych przedmiotów z rzeczy używanych a także do tworzenia gier planszowych na bazie rysunków dzieci. Wspaniałe będzie również wspólne rysowanie z rodziną, rozmowy o naszych emocjach, o tym co czujemy, rodzinne snucie planów na czas gdy zakończy się kwarantanna. Przywoływanie dobrych wspomnień, oglądanie wczesnych prac dziecka, które mamy w domu, a także oglądanie albumów ze sztuką, tworzenie zagadek plastycznych. Takie połączenie rozmów i działań rodzinnych na bazie sztuki powoduje zmniejszenie lęków, niepokoju, strachu czyli tych emocji, które mogą pogarszać nasze samopoczucie gdy przebywamy długo w domu.
Internet jest niezwykłą kopalnią pomysłów jak wykorzystać sztukę do wspólnego spędzania czasu, szczególnie teraz w okresie kwarantanny. Możemy poszukać w nim przykładowych zajęć plastycznych oraz zobaczyć wystawy w muzeach na całym świecie i podziwiać dzieła mistrzów. Sztuka ma niebywałe właściwości i bardzo duży wpływ na nas. Uspokaja, relaksuje a zarazem jest edukacyjna i uczy nas poczucia estetyki, a to co ważne dla dzieci – sztuka bawi i cieszy.
Dla dzieci z Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła w tym czasie zaproponowałam projektowanie logo Fundacji, rodzinny konkurs na portret wiosny, zabawę w pocztówki i wyszukiwanie w Internecie obrazów danego malarza i kilka innych pomysłów. Kontaktujemy się zdalnie, motywujemy i dzielimy efektami naszym prac. To działa!
Czytajmy o sztuce dziecku
Dbajmy też oto, by czas spędzić również z dala od komputera. W okresie kwarantanny dzieci przyjmują edukację poprzez Internet, mają lekcje online i kontaktują się z nauczycielami przez komunikatory. Rodzice i opiekunowie również zmuszeni są do pracy zdalnej. Mamy teraz nadmiar działań online, jesteśmy cały czas na łączach.
Dlatego zachęcam do wyznaczenia czasu, w którym wszyscy mieszkańcy domu spotkają się w trybie offline. Książki w tym momencie mogą stać się miłą odmianą od mediów. Są moim ulubionem źródłem pozyskiwania wiedzy, kreacji i inspirują w tworzeniu nowych pomysłów czy warsztatów.
Zatem na czas obecny i na potem polecam książki dla dzieci wprowadzające w szeroki świat sztuki. Do czytania przez rodzica, przez dziecko, a najlepiej do czytania i przeglądania wspólnie. Zapraszam do korzystania z poniższej listy lektur:
Lista polecanych książek o sztuce i ze sztuką:
- Sebastian Cichocki: SZTUKA
- Seria Dzieci Filozofują : Piękno i Sztuka. Co to takiego?
- Ewa Jałochowska: Historia sztuki dla dzieci i rodziców .
- Michales Bird: Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści .Historia sztuki dla dzieci.
- Dorota Nosowska: Mała historia Sztuki
- Wyd. Arkady : SZTUKA – Encyklopedia dla dzieci
- Rossie Dickins: Skarbiec Sztuki
- David McDickney : Historia obrazów dla dzieci
- Charlie Ayres: Opowieść o arcydziełach malarstwa
- Ruth Thomson: Kreatywne zabawy i gry
Mam nadzieję, że jak najszybciej wrócimy do naszych środowych artystycznych spotkań. Gosia Rumian
_______________________
Gosia Rumian – jest arteterapeutką. Pełni również rolę Ambasadorki Fundacji Opiekuńcze Skrzydła. Prowadzi cykliczne zajęcia twórcze i arteterapeutyczne dla dzieci i młodzieży podopiecznych Fundacji. Rozwój umiejętności samodecydowania, umiejętności twórczych, kompozycji, wiedzy z zakresu historii sztuki – to najważniejsze cele zajęć artystycznych prowadzonych przez Gosię.