Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła ma przyjemność zaprosić wszystkich na magiczną wystawę fotograficzną „Domownicy”, w obiektywie Marka Czeżyka, który na co dzień pracuje jako wychowawca towarzyszący dzieciom i młodzieży w fundacyjnym domu w Kamionce.
Wystawa jest swoistym podsumowaniem pracy, doświadczeń oraz zaproszeniem do dziecięco-młodzieńczego świata fantazji. Pragnieniem autora było uchwycenie tego, co siedzi we wnętrzu dzieci, połączenie świata kultury ze światem natury. Efektem jest seria dwunastu zdjęć. Każda z fotografii to suma doświadczeń dzieci, wizji na siebie oraz kolorowej kreacji, za którą były portretowane. Oprócz zdjęć na wystawie znajdują się także eksponaty przygotowane przez podopiecznych oraz multimedia związane z życiem Domu.
Pierwsze otwarcie wystawy odbyło się 26 listopada 2022 r. w filii Fundacji Opiekuńcze Skrzydła w Kamionce. Aktualnie wystawę można oglądać w Galerii 1 im. B Słomki, która znajduje się w Gmachu Głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
👉 Wystawa czynna jest od 10 stycznia do 3 lutego 2023
👉 Adres: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Gmach Główny II p. Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
Przygotowanie wystawy i wydarzeń towarzyszących nadzorował zespół kuratorski złożony ze studentów Historii Sztuki KUL pod opieką merytoryczną dr Anny Dzierżyc-Horniak.
Akcja charytatywna podczas wystawy
Wszyscy chętni wsparciem dzieci objętych opieką Fundacji Joanny Radziwiłł mogą zakupić pocztówkę “cegiełkę” ze zdjęciem prezentowanym podczas wystawy o symbolicznej wartości 10 pln. Inną formą wsparcia jest możliwość zakupu zdjęcia (prezentowanego na wystawie) o wymiarach 50 x 70 cm. Cena zdjęcia wynosi 1500 pln i jest to równowartość miesięcznego kosztu utrzymania jednego dziecka w fundacyjnym domu.
Szczegóły można ustalić mailowo pisząc na adres: fundacja@fundacjajoannyradziwill.pl
Marek Czeżyk o sobie
Aparat fotograficzny jest kluczem otwierającym wiele drzwi. Dość łatwo wszedłem przez uchylone drzwi domu w Kamionce. Wewnątrz zaobserwowałem, że cegły i drewno opierają się na fundamencie z serca. Chcąc nacisnąć ponownie klamkę poczułem, że stała się cięższa. Zostałem. Zamieszkałem. Seria fotografii powstała jako wynik osobistego spotkania z dziećmi, wychowawcami i samym sobą. Jeszcze przed naciśnięciem migawki, zaprosiłem dzieci do kreatywnej przygody, której sam dałem się porwać. Kolorowe artefakty to wynik ciężkiej pracy, szalonej zabawy i pomysłów na samego siebie. Każdy portret to kolorowa maska, za którą prześwituje kawałek duszy. Aparat fotograficzny to klucz, który otwiera różne drzwi w sensie dosłownym i metaforycznym. Otwiera umysł. Otwiera kreatywność. Otwiera na znajomości. Otwiera serca. A ja w to idę
Posłuchaj rozmowy z autorem zdjęć w audycji „Kulturologii” w Radio Akademickie Centrum: https://bit.ly/3i6RLo5.
________________
Zespół kuratorski: Aleksandra Granatowska, Monika Guzek, Dorota Rodzik, Izabela Sulczyńska, Wiktoria Serafin, Mateusz Wszelaki
Opieka merytoryczna/kurator galerii: dr Anna Dzierżyc-Horniak
Współpraca: Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła, Kolegium Historii Sztuki KUL, KUL CAN: Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością
Patronat: Kurier Lubelski, W Tonacji Kultury